Écrin de sel - Guérande - Rupi Gerando druska - 1 kg

Écrin_de_sel_rupi_Gerando_druska_1_kg
  • Écrin_de_sel_rupi_Gerando_druska_1_kg
  • Écrin_de_sel_rupi_Gerando_druska

Écrin de sel - Guérande Rupi Gerando druska 

"Druskos skrynelė"

BALTASIS GUERANDO AUKSAS

100 % natūrali !

Be jokių priedų !

1 kg

Skaityti daugiau
02193 01
966
3,90 EUR
Kiekis

Écrin de sel - Rupi Gerando druska - 1 kg

Guérande druska : Ji kilusi iš Bretanės regiono Prancūzijoje. Gaminama pagal senovės keltų technologiją.

Šis druskos gavybos būdas yra šimtmečių senumo tradicija, atsilaikiusi prieš pramonės tobulėjimą ir laiko tėkmę. Sūrus vanduo iš netoliese ošiančio Atlanto vandenyno kanalų tinklu atiteka į tūkstančius atskirų baseinų, kur išgaruoja, o žmonės surenka druską. 

Šis procesas atliekamas rankomis. Darbininkai sustumia druską prie baseinų šono tokiais pačiais įrankiais, kokie būdavo naudojami ir viduramžiais. 

Ji pasižymi unikalia savybe – ja beveik negalima persūdyti maisto. Ši druska yra nerafinuojama, taigi jos sudėtyje išlieka visi natūralūs mineralai.

Gerando druską viso pasaulio virėjai vadina viena geriausių druskos rūšių.

Rupioji Gerando druska sudaryta iš natrio chlorido (apie 97 %), vandens, magnio chlorido (nuo 0,3 iki 0,8 %), sudėtyje taip pat yra kalcio ir kalio.

Druskoje yra natūraliai daugiau magnio nei pramoninėje druskoje (apie 0,07 %), greičiau tirpsta vandenyje ir suteikia druskos skonį be jokio kartumo.

Rupioji druska dažniau naudojama pasūdyti vandenyje verdamą maistą ar patiekalus su padažais.

Tradicija paremtas darbas: druską renkama nepramoniniu būdu, jos sudėtyje gausu mineralinių druskų ir mikro elementų.

Be jokių priedų ir nepatyrusi mechaninio džiovinimo; laikymo vietoje natūraliai džiuvo mažiausiai dvejus metus ir buvo persijota prieš beriant į maišus.

Gamintojas: Erwan Mathelier 2 Bis rue du Guhaut - 44740 Batz-sur-Mer

Gros sel de Batz-sur-mer, IGP Sel de Guérande

DRUSKOS TELKINIO APŽVALGA

Gerando druskos žemapelkės (1 800 hektarų) didžiąja dalimi (2 /3) yra maitinamos per Croisic sąsiaurį, kurio plotas siekia apie 700 hektarų ir yra apsaugotos akmeninio pylimo, besitęsiančio apie 20 kilometrų.

Iš kitos, pietų, pusės, druskos žemapelkės maitinamos per Pouliguen kanalą, kuris išsišakoja į mažesnius kanalus, mūsų vadinamus "bondre", kurie susijungia į tinklą, maitinantį žemapelkių dugną. 

Jie gali tęstis kelis kilometrus. Visi šie kanalai ir kanalėliai taip pat padeda lietaus vandens evakuacijai iš druskos telkinių ir iš Gerando aukštumų.

Kristalizavimo baseinas

Tai didelis, maždaug 70 m² (7m x 10m) ploto keturkampis.

Per jo vidurį einančio tiltelio viduryje yra maždaug 2,2 m pločio aikštelė (vadinama "ladure"), skirta rupiajai druskai surinkti.

Baseino dugnas yra truputį išgaubtas, jo pakraščiuose yra maždaug 1,5 cm vandens gylio.

Tai viso druskos derliaus rinkimo proceso pabaigos vieta. Kristalizavimo baseinai maitinami vandeniu iš didelių baseinų, vadinamų "aderne", per specialų kanalą, vadinamą "délivre"

Kiekvienas kristalizavimo baseinas prie kanalo turi prieigą, kurią kiekvieną dieną atidaro, kad baseinas pasipildytų vandens kiekiu, kurį išgarino. 

Druskingumas yra maždaug 280 g druskos / litre vandens, vidutiniška temperatūra 37 °C.

Kiekvieną dieną iš vieno kristalizavimo baseino surenkama apie 50 kg rupiosios druskos, kuri renkama naudojant specialų kastuvą "las" (druskos rinkimo įrankis, sudarytas iš ilgo, beveik 6 m ilgio koto, kurio gale pritvirtinta 1 m ilgio plokštė). Druskos kristalai Fleur de sel  renkami nuo vandens paviršiaus specialiu įrankiu "lousse à fleur" (tai tokia plokštelė su skylutėmis, panaši į samtį putoms griebti, pritvirtinta prie ilgo, 3,5 metrų, koto).

Derlius

RUPIOJI DRUSKA

Šią druską renkame vakare, kai druskos kristalus Fleur de sel jau būname susėmę, arba ryte. Per dieną surenkame apie 50 kg rupiosios druskos. Kai druska surenkama, druskininkas baseiną papildo vandeniu per specialų kanalą.

Baseinas papildomas tokiu vandens kiekiu, koks buvo išgarintas išvakarėse, ir taip paruošiama aplinka naujai druskai formuotis. Po to kanalas vėl kruopščiai uždaromas, kad būtų išvengta bet kokio vandens nuotėkio, dėl kurio druska negalėtų kristalizuotis. Šis veiksmas vadinamas "dourer les œillets" - kristalizavimo baseinų papildymas vandeniu. 

Su savo druskos surinkimo kastuvu druskininkas ims sukti ratus link baseino vidurio, taip stumdamas druską ant specialios druskos surinkimo aikštelės "ladure". Druskininkas stumdamas vandenį kaskart sukelia bangeles, kurios ridena druskos krislelius per molį.

Apėjęs visą ratą aplink baseiną, druskininkas surinks druską iš vidurio baseino ir bers ant aikštelės "ladure".

Trečioji proceso dalis susijusi su druskos džiovinimu, tai reiškia, iškelti druską iš vandens ir pusdienį leisti vandeniui pasišalinti.  Pučiant vakarų vėjui druska surinkta druska yra drėgnesnė, kristalai didesni, o kai pučia rytų vejas, kuris yra šiltesnis ir sausesnis, susiformuoja daug mažesni druskos kristalai. Nuvarvėjusi druska karučiu (100 kg talpos) vežama į druskos tekinio vietą, kurioje formuojami druskos kūgiai (kalnai).

Anksčiau druską didelėse medinėse dėžėse nešdavo ant galvos. Maždaug apie 1950 metus atsiradę pripučiami ratai su oro kameromis padarė tikrą perversmą žemapelkėse - neapsakomai palengvino druskos transportavimą.

Sezono pabaigoje druskos kūgiai pervežami į sandėliavimo vietas.

Jums taip pat gali patikti