Sidras – nevainikuotas ir mažai kam žinomas Prancūzijos gėrimų karalius

Sidras – nevainikuotas ir mažai kam žinomas Prancūzijos gėrimų karalius
Trečiadienis, birželio 15, 2022

Kai pradedu kalbėti su klientais apie vyną – visi puikiai supranta, kodėl jis yra mano parduotuvėje. Bet kai užsimenu apie sidrą – dauguma net nepagalvoja, kad sidras, kaip ir vynas, yra svarbi prancūziškos virtuvės dalis. Todėl šiandien norėčiau daugiau pakalbėti apie prancūzišką sidrą.

Ten, kur aš gimiau, Bretanės regione, vyrauja dvi ūkininkavimo kryptys:

· žuvininkystė - tai ne tik žuvų gaudymas, bet ir jūros gėrybių, kaip jūros dumbliai, austrės, midijos, rinkimas;

·  žemdirbystė ir sodininkystė – tai vynuogynai, iš kurių gaminamas prancūziškas vynas, bei obuolių plantacijos, kurių derlius kaip unikalus ingredientas yra naudojamas prancūziškam sidrui gaminti.

Didžioji dalis prancūziško sidro yra gaminama 2 Prancūzijos regionuose – Bretanėje ir Normandijoje. Kadangi aš gimiau ir užaugau Bretanėje, pažįstu labai daug sidrininkų iš Bretanės. Todėl „Miam Miam“ rasite sidrų iš Cournouaille regiono, kuriame visi sidrininkai yra mano draugai.

Būtent dėl šios priežasties, kad žmonės mažai žino apie prancūzišką sidrą, o aplinka, kurioje augau puikiai atspindi sidro svarbą prancūzų virtuvėje, nusprendžiau suorganizuoti ir gastronominę kelionę „Sidro keliais“. Ji leido mano klientams pažinti kitą sidro pusę, o man – suprasti, kaip svarbu šviesti lietuvius ir pateikti kuo daugiau naudingos informacijos apie prancūzišką virtuvę ir jos gėrimus. Tai padeda atrasti naujus skonius ir praturtinti įprastą kasdienį maisto gaminimą.

Prancūziški „Sidro namai“ puoselėja tradicinę gėrimo gamybą

Prancūziškas sidras, kaip ir prancūziškas vynas, vertinamas pagal 3 kriterijus: akimis įvertinama spalva, nosimi – aromatingi kvapai, o burna – stiprumas ir skonis. Nepatikėsite, bet sidre galime rasti 8 skirtingus skonius ir beveik 40 skirtingų kvapų.

„Miam Miam“ parduotuvėje esantis sidras atkeliauja iš Bretanės regione įsikūrusių vietinių šeimos ūkių – „Sidro namų“, kurie itin didelį dėmesį skiria natūraliam ūkininkavimui ir tradicinei natūralaus sidro gamybai. Tokie ūkiai ekologiškos sodininkystės principais patys augina obuolius, spaudžia obuolių sultis ir jas natūraliai fermentuoja, kol galiausiai gauna galutinį produktą – natūralų bretonišką sidrą. Tai ūkiai, kurie dažniausiai yra kaip paveldas, atitenkantis iš kartos į kartą, o sukaupta patirtis ir puoselėjamos šeimos tradicijos padeda užtikrinti gėrimo kokybę.

Natūralus, bretoniškas sidras. Koks jis būna?

Dauguma įpratę ragauti saldų sidrą. Bet net nepagalvoja, kad bretoniškas ar normandiškas sidras kaip ir prancūziškas vynas turi bent keletą skirtingų skonių tipų. Žinant juos ir iš ko pagamintas natūralus sidras galima išsirinkti geriausiai skonį atitinkantį gėrimą, derinamą tiek su desertais, tiek su užkandžiais ar net maisto patiekalais.

· Brutas (sausas) bretoniškas sidras yra lengvas, sodrus ir aromatingas. Natūralus gėrimas pasižymi gaiviu, šiek tiek rūgštoku ir švelniai karčiu skoniu, praturtintu baltų vaisių natomis. Bretoniškas sausas sidras yra gaminamas iš karčiųjų ir saldžiųjų obuolių mišinio. Brandinamas apie 2 metus, o jo stiprumas svyruoja tarp 6 ir 8°.

· Saldžiarūgštis bretoniškas sidras dėl lėtos fermentacijos yra ryškaus saldžiarūgščio skonio, labai intensyvaus kvapo ir natūraliai putoja. Saldžiarūgštis sidras yra praturtintas erškėtuogių, baltųjų persikų ir citrusų skonio natomis.

· Pusiau saldus bretoniškas sidras yra subtilaus saldžių obuolių ir citrusinių vaisių skonio, praturtinto obuolių žiedų aromatu.

· Saldus bretoniškas sidras yra labai švelnus, subtilaus marmeladinių saldainių, šviežių obuolių ir vasarinių vaisių skonio. Lengvai putojantis sidras ypač tinka tingiems vasaros vakarams. Gėrimo stiprumas yra tarp 2 ir 3°.

Prancūzijoje alkoholis (vyras ir sidras) yra neatsiejama maisto gastronomijos dalis, todėl itin didelis dėmesys yra skiriamas gėrimo ir maisto derinimui. Tik taip galėsite maksimaliai mėgautis ir pilnai atverti tiek maisto, tiek gėrimo skonį.

Be išimties prie kiekvieno, Prancūzijoje pagaminto sidro tiks mūsų tradicinis patiekalas – bretoniški blyneliai crêpes. Tai grikių miltų arba, kaip mes patys bretonai vadiname, „juodųjų miltų“ blynai. Jie gaminami su įvairiausiais įdarais, iš kurių pats tradiciškiausias yra complète (lietuviškai "su viskuo“): kumpiu, kiaušiniu ir sūriu. Kalbant apie Bretanės regioną nepaminėti blynų crêpes yra tiesiog neįmanoma. Tai panašiai kaip kalbėti apie lietuvių virtuvę ir neužsiminti apie cepelinus ar šaltibarščius. Šio tradicinio patiekalo galima rasti kiekvieno Bretanės regiono kaimelio blyninėje.

Dalinuosi idėjomis, prie ko galite priderinti „Miam Miam“ parduotuvėje esantį sidrą.

  1. Sausasis gaivus Rozavern sidro gamyklos ekologiškas sidras FLEUR de l‘ALBER (6 %, 0,75 l) puikiai dera prie baltos mėsos, žuvies, daržovių patiekalų bei sūrio.
  2. Kermao - Le Sélection 2019 - Sidras Brut ragaujamas prie žuvies ar baltos mėsos.
  3. Rozavern - Cuvée de la Presqu'île 2020 - Sausasis sidras ir Sausasis Rozavern sidras Finisterrae (5%, 0,75 l) nuostabiai atskleidžia sūrių skonius.
  4. Sausas Distillerie des Menhirs sidras Cidre brut (5 %, 0,75 l) skanaujamas su prancūziškais blyneliais ar sūriu. Taip pat puikiai tinka valgiui papildyti bei aperityvui pagardinant šlakeliu juodųjų serbentų likeriu.
  5. Sausas Manoir du Kinkiz sidras Cidre de Fouesnant (6 %, 0,75 l) yra ryškaus skonio gėrimas idealiai dera su bretoniškais grikių miltų blyneliais crêpes, vištiena ar kepta kiauliena. Taip pat natūralus sidras gali būti aperityvo gėrimu arba bretoniško kokteilio Kir Breton dalis – sumaišykite su gervuogių likeriu ir mėgaukitės.
  6. Saldžiarūgštis Kerné sidras Délice de cidre (3°, 0,25 l) idealiai derinamas su aperityvo užkandžiais ar desertais. 
  7. Saldžiarūgštis Rozavern sidras Sonj (4,5%, 0,75 l) Saldžiarūgštis sidras ragaujamas su lengvais, vaisinių, vietinių produktų aperityvo užkandžiais.
  8. Pusiau sausas vaisinis Kermao sidras Le Fouesnant (4 %, 0,75 l) itin skaniai derinamas su desertais ir, žinoma, su cukrumi pabarstytais bretoniškais blynais crêpes !
  9. Manoir du Kinkiz sidras Cuvée Blanche (4 %, 0,75 l) Sidras la Cuvée Blanche patiekiamas prie vaisių desertų ar šokoladinių pyragų. Mėgstamas ragauti aperityvo metu.

O jei norisi, ką nors išbandyti patiems, kviečiu paskaityti bendras rekomendacijas:

Kelios idėjos

Rekomenduojami sidrai

Kiti

Aperityvas

Sūrūs aperityviniai sausainiukai, sūrūs pyragaičiai

šviežio sūrio taurelės, pomidorai.

pusiau saldus saldžiarūgštis sidras arba subalansuoto skonio briutas

Spiritinis gėrimas Pommeau De Bretagne  su saugoma kilmės vietos nuoroda (AOP), obuolių sultys, kokteiliai su baltąją degtine

Mėsos gaminiai

sidras AOP Cornouaille arba karstelėjusio skonio pusiau sausas sidras

Užkandžiai

Ančių kepenėlės Foie gras

 karstelėjusio skonio pusiau sausas sidras

Spiritinis gėrimas Pommeau de Bretagne

su saugoma kilmės vietos nuoroda (AOC)

Melionas, arbūzas

subalansuotas pusiau saldus arba saldžiarūgštis.

Spiritinis gėrimas Pommeau De Bretagne

su saugoma kilmės vietos nuoroda (AOC)

Salotos, daržovių pyragai, sriubos

Švelniai saldžiarūgštis briutas arba švelniai karstelėjęs priklausomai nuo patiektų daržovių.

Moliuskai ir vėžiagyviai

Ypač sausas subalansuoto skonio briutas arba švelniai karstelėjęs sidras.

Patiekalai

Grikių blyneliai su įdaru

Subalansuoto skonio briutas, karstelėjusio skonio sidras arba sidras AOP Cornouaille

priklausomai nuo pasirinkto įdaro.

Ant griliaus kepta paukštiena

Subalansuoto skonio briutas arba švelniai saldžiarūgštis sidras

Paukštiena grietinėlės padaže

Subalansuoto skonio briutas arba karstelėjusio skonio sidras

Upių žuvis

Ypač sausas arba sausas subalansuoto skonio briutas arba švelniai saldžiarūgštis  sidras.

Jūros žuvis

Ypač sausas subalansuoto skonio briutas arba švelniai karstelėjęs  sidras.

Gruzdinta arba ant griliaus kepta raudona mėsa

Subalansuoto skonio briutas arba švelniai karstelėjęs sidras.

Žvėriena, dešros, žarnokai, troškiniai

karstelėjusio skonio briutas arba sidras AOP Cornouaille.

Vegetariški patiekalai iki grūdinių produktų

Subalansuoto skonio briutas arba švelniai karstelėjęs sidras.

Sūriai

karvių pieno sūris kamamberas,  bri, ...

sidras AOP Cornouaille arba karstelėjusio skonio pusiau sausas sidras.

Sūriai Munster, Livarot, Epoisse

ypač sausas arba subalansuoto skonio briutas

Sūriai kontė, kantalis, ementalis, ...

ypač sausais arba švelniai karstelėjusio skonio pusiau sausas sidras.

Sūriai Saint-nectaire, Tomo Savojiečio (Tomme de Savoie),  reblošonas…

pusiau sausas arba švelniai saldžiarūgštis be jokio kartumo sidras

Sūriai rokforas, mėlynasis, ...

Spiritinis gėrimas Pommeau De Bretagne

su saugoma kilmės vietos nuoroda (AOC)

Švieži sūriai

subalansuoto skonio pusiau sausas sidras

Desertai

vaisių (pyragai, blyneliai, putėsiai,…)

švelniai saldžiarūgštis.

Obuolių sultys

su šokoladu (blyneliai, putėsiai, minkšta karamelė, pyragai,...)

AOP Cornouaille arba švelniai karstelėjęs sidras

Spiritinis gėrimas Pommeau De Bretagne su saugoma kilmės vietos nuoroda (AOC), Obuolių sultys

su kremais (puragėliai su kremo įdaru, eklerų tortas Saint-Honoré,…)

Saldus subalansuoto skonio arba švelniai karstelėjęs sidras.

Obuolių sultys

Bretoniškas pyragas Kouign Amann

AOP Cornouaille arba švelniai karstelėjęs sidras

Spiritinis gėrimas Pommeau De Bretagne

su saugoma kilmės vietos nuoroda (AOC), obuolių sultys

Na, o jei sunku išsirinkti ir priderinti konkrečius užkandžius prie šio gėrimo – kviečiu atvykti maloniam pokalbiui ir degustacijai į „Miam Miam“ parduotuvę S. Šimkaus g. 12-48, M. Mažvydo alėjoje, Klaipėdoje.