Japoniški produktai
Manęs dažnai paklausia, ką bendro turi japoniška virtuvė su produktais iš Prancūzijos. Iš pirmo žvilgsnio tai yra du nesuderinami dalykai, tačiau labai artimi man ir „MiamMiam“ parduotuvei.
Subcategories
Pirma, prancūzams, kaip ir japonams, ypač svarbus geras, šviežias bei kokybiškas maistas.
Antra, Bretanės regiono ir japonų virtuvėje dominuoja žuvis ir jūros gėrybės.
Trečia, esu didelis japoniškos virtuvės aistruolis ir su malonumu dalinuosi savo žiniomis su aplinkiniais. Todėl labai nesunku atspėti, kaip į „MiamMiam“ lentynas atkeliavo japoniški produktai.
Dauguma japoniškų produktų atkeliauja iš Prancūzijoje įsikūrusios japoniškų produktų įmonės Nishikidori, kurios įkūrėjas yra Olivier Derenne. Jo patirtis su šiais produktais siekia net 25 metus, o japoniškais produktais aprūpina visus Prancūzijos restoranus. Atrasti tai, ko nesitikėjai, surasti tąjį ingredientą, naršyti geriausių dalykų - toks tad yra lobių ieškotojas yra Olivier Derenne. Skresai išilgai išmaišęs Japinijos salyną ieškodamas grynuolių ir supažindindamas su unikaliais atradimais profesionalius maisto ruošimo specialistus, virėjus, konditerius, šokolado meistrus, ledų ir uogienių gamintojus. Natūralu, kad plačioji visuomenė yra sužavėta ir nebedvejoja į stalą patiekdama išskirtinius produktus.
„Su Japonija prekiauju daugiau nei 20 metų, pirmiausia eksportuodamas Prancūzijos ir Viduržemio jūros regiono gastronomijos pasididžiavimus. Taip galėjau artimiau susipažinti ir susibendrauti su daugeliu garsių ir nelabai garsių virtuvės šefų visame Japonijos salyne. Lankydamasis jų virtuvėse ir pats turėjau galimybę atrasti jų vietinius produktus. Tiesiog priblokštas japoniškų produktų gausios įvairovės, galiausiai 2007 metais nusprendžiau importuoti aukščiausios kokybės tradicinius maisto produktus, atrinkdamas juos iš geriausių gamintojų, gerbiančių ir besilaikančių protėvių tradicijų gaminant išsaugoti natūralią produktų kokybę.
Nishikidôri jūsų stalui siūlo neįtikėtiną gausybę produktų, išieškotų ir autentiškų, lengvai pagaminamų ir žadinančių jausmus!“
Katsuobushi traškučiai atkeliauja iš Prancūzijoje veikiančios Makurazaki, kurioje dirba vien japonai, o įmonei vadovauja bretonas, 8 metus gyvenęs Japonijoje.